facebook
×
Krynica Zdrój
KRYNICAZDROJ.COM – Internetowy Informator

Krynica Zdrój miasto i okolice

Krynica Zdrój nazywana jest często perłą polskich uzdrowisk, głównie za sprawą warunków przyrodniczych, estetycznych oraz funkcjonalnych. Leczy się tu przede wszystkim choroby przewodu pokarmowego, cukrzycę, schorzenia dróg rodnych, niepłodność, zaburzenia dojrzewania płciowego, miesiączkowania itp.
Pierwsza wzmianka o wsi Krynica pochodzi z roku 1547. Ponad 200 lat później w roku 1793 austriacki urzędnik Franciszek Stix von Saunbergen zakupił tu ziemię ze źródłem wody mineralnej z myślą o założeniu zdrojowiska. Powstały wówczas pierwsze domy zdrojowe, jednakże  gwałtowny rozwój nastąpił dopiero po 1856 roku dzięki działalności prof. Józefa Dietla. Rozwój Krynicy Zdrój trwa do dziś. W roku 1997 została uruchomiona kolejka gondolowa  na Jaworzynę Krynicką (1114 m n.p.m.), która może przewieźć  nawet  1200 osób na godzinę. Inwestycja ta wpłynęła bardzo korzystnie na miasto, bowiem Krynica stała się potężnym ośrodkiem narciarskim, gdyż wiele wyciągów czynnych było już wcześniej  w dolinie Czarnego Potoku i Słotwinach. Sezon w Krynicy - Zdrój jest stosunkowo długi, bowiem pokrywa śnieżna utrzymuje się tu nawet od połowy listopada do końca marca. W okresie zimowym świetne warunki do jazdy na nartach oraz ogromna liczba wyciągów narciarskich, a także najnowocześniejsza w Polsce kolej gondolowa dają doskonałą możliwość do uprawiania  narciarstwa alpejskiego, klasycznego oraz snowboardu. Uzdrowisko Krynica - Zdrój położone jest w Beskidzie Sądeckim na wysokości  560 - 720 m.n.p.n. m w malowniczych dolinach Kryniczanki, Palenicy, Słotwinki oraz Czarnego i otoczone prawie ze wszystkich stron przepięknymi zalesionymi wzgórzami. W tych rejonach powietrze ma działanie lecznicze, co jest związane ze zmniejszoną zawartością jodu, a zwiększoną ilością ozonu oraz wyczuwalnymi olejkami eterycznymi, głównie z drzew iglastych.
Krynica Zdrój znana jest również ze swoich bogactw naturalnych jakimi są wody mineralne.
Uzdrowisko posiada 23 ujęcia wód mineralnych: 5 źródeł naturalnych oraz 18 odwiertów.  Wody te to szczawy wodoro- węglanowo- wapniowo- sodowo- magnezowe, bromkowe, jodkowe, borowe, żelaziste z dużą zawartością pierwiastków śladowych.  Znana woda "Kryniczanka" to odmineralizowana woda ze Zdroju Głównego. Jeśli chodzi o imprezy to rokrocznie  w Krynicy-Zdroju organizowany jest od 1967 r. Europejski Festiwal Opery i Operetki im. Jana Kiepury.  Przez dwa tygodnie, na przełomie sierpnia i września miasto gości około 1000 solistów i artystów w tym teatry muzyczne, teatry rozrywki i pantomimy. Koncertu promenadowego, który odbywa się na deptaku słucha około 20 000 osób.
Koncerty odbywają się także w Pijalni Głównej a w sali koncertowej Starego Domu Zdrojowego organizowany jest przegląd filmów z udziałem Kiepury.  W sumie co roku Festiwal ogląda na żywo około 60 000 osób.  Na uwagę zasługuje też coroczny (organizowany w lutym) Międzynarodowy Festiwal Gitarowy. Ponadto od roku 1990 we wrześniu odbywają się tu cykliczne spotkania polityków i przedsiębiorców z Europy Centralnej i Wschodniej pod nazwą "Forum Ekonomiczne".W mieście funkcjonuje również kilka muzeów. Jednym z nich jest otwarte w 1994 Muzeum Nikifora, które znajduje przy Bulwarach Dietla.

 


     
 

Galeria